27 May 2008

Compared to Other Liquids, Gasoline is Cheap

Think a $4 gallon of gas is expensive? Consider the prices of these other fluids that people buy every day without complaint.

Lipton Iced Tea, 16 oz @ $1.19 = $9.52 per gallon

Diet Snapple, 16 oz @ $1.29 = $10.32 per gallon

Gatorade, 20 oz @ $1.59 = $10.17 per gallon

Ocean Spray, 16 oz @ $1.25 = $10.00 per gallon

Evian water, 9 oz @ $1.49 = $21.19 per gallon (!)

Wite-Out, 7 oz @ $1.39 = $25.42 per gallon

Brake fluid, 12 oz @ $3.15 = $33.60 per gallon

Scope, 1.5 oz @ $0.99 = $84.48 per gallon

Pepto-Bismol, 4 oz @ $3.85 = $123.20 per gallon

Vicks NyQuil, 6 oz @ $8.35 = $178.13 per gallon

But here's the kicker:

HP 02 Black Ink Cartridge, 16 ml $18 online = $4,294.58 per gallon.

Yes, that's right: inkjet printer ink goes for over four thousand dollars a gallon. What's in there, anyway — gold filings?

So the next time you're at the pump, be glad your car doesn't run on water, Scope, Wite-Out, Pepto-Bismol, NyQuil, or — heaven forbid — printer ink!

Comments

The usage quatity everyday of Gas is much larger than the others.That is why the production cost is lowered.
it would also be more relevant if you posted prices of the most commonly bought amount of each item. For example, Scope Mouthwash is NOT commonly bought in 1oz. bottles. Those are meant for travel convenience purposes, so that's why the price-per-unit is jacked up so high. Most people buy mouthwash in 1.5Liter bottles. This leads your figures to be somewhat misleading.

Not to detract from the overall thrust of the post though, which still holds despite shaky numbers.
Also, using these prices:
http://www.officeworld.com/...

Wite-Out (0.7oz/20ml) @ $1.29 = 4882.65/Gallon.

More than Ink!

I've posted an updated set of these figures on my site (see link).

Add Comment

This item is closed, it's not possible to add new comments to it or to vote on it